0
Váš košík

Anna Grmelová - grafika

Anna Grmelová (* 31. 1. 1926, Nový Jičín † 8. 7. 2000, Olomouc)

Grafička, ilustrátorka a malířka. Vystudovala v letech 1945-1949 Školu umění ve Zlíně. Její mnohostranná tvorba od počátku vzbuzovala respekt. Věnovala se knižní ilustraci, volné a užité grafice a udivovala monumentálními reliéfy, jimiž pronikla jako mistrovská řezbářka do plastické tvorby interiérové. Její práce byly vysoce ceněny zejména mezi sběrateli výtvarného umění doma i v zahraničí. V roce 1965 se stala členkou Svazu čs výtvarných umělců.

Základem její tvorby byla grafika; nejčastěji se věnovala dřevorytu, ale dokonale ovládala i mědirytinu, lept a suchou jehlu. V Olomouci obeslala od roku 1965 prakticky všechny kolektivní svazové výstavy, ale poznali ji kromě olomouckých diváků přátelé výtvarného umění v dalších městech republiky, v zahraničí pak i Rakušané, Poláci, Italové, Španělé, Portugalci, Němci a další Evropané. Sbírala ceny po celém světě. Byla nejen nositelkou ceny Euroexlibris 66 v Olomouci, ale prestižní postavení v české grafice obhájila i na II. Bienále užité grafiky v Brně 1968. V témž roce byla poctěna i Cenou Juana Sedóa Perise – Mencheta v Barceloně.

Anna Grmelová proslula jako umělkyně schopná vytvářet artefakty neobyčejně komorní, poetické a přitažlivé. Zdroj: Bohumír Kolář, 2006

Zobrazen jediný výsledek