0
Váš košík

Jiří Trnka - grafika

Jiří Trnka (24. 2. 1912 Plzeň – 30. 12. 1969 Praha)

Malíř, ilustrátor a tvůrce kreslených a loutkových filmů. Jiří Trnka studoval na UMPRUM u J. Bendy, pak pracoval jako výtvarník u J. Skupy v Plzni, od počátku čtyřicátých let významný ilustrátor dětských knih. Po roce 1945 je Jiří Trnka znám jako tvůrce kreslených a loutkových filmů, odměněných více než 50 cenami na nejrůznějších festivalech (Benátky, Cannes, Paříž, Londýn, Karlovy Vary atd.). Od roku 1963 národní umělec.

Jiří Trnka byl za války spolu s A. Zábranským čelným představitelem nové vlny dětské knižní ilustrace. Tato tvorba spolu se scénickými návrhy pro ND mu dala předpoklad pro vlastní práci v kresleném a loutkovém filmu, v němž se po roce 1945 stává přední světovou osobností. Jiří Trnka nalezl vlastní způsob vyjádření, ryze výtvarný a přitom i dětem dokonale srozumitelný. Mnoho získal stykem s básníky, zejména s F. Hrubínem, pro nějž ilustroval téměř všechny jeho verše pro děti, a s V. Nezvalem. Blízce si rozuměl s J. Werichem a A. Hoffmeisterem v pojetí humoru. Pro vývoj světového filmového umění měly základní význam jeho celovečerní loutkové filmy.

Jiří Trnka do r. 1945 ilustroval řadu dětských knih, z téže doby jsou ilustrace k básním Hrubínovým, Nezvalovým a obrazy, grafiky, řezby, návrhy hraček, předměty uměleckého řemesla atd.

Nyní bohužel nemáme v nabídce.