0
Váš košík

Josef Istler - grafika a kresba

Josef Istler (* 21. 12. 1919, Praha – 19. 6. 2000, Praha)

Významný malíř a grafik, patří mezi čelné představitele českého a evropského surrealismu a informelu. Josef Istler studoval v letech 1938-1939 v Jugoslávii u německého malíře Waltera Höfnera. Už v počátcích své tvorby zaujal Karla Teiga, který napsal úvody do dvou katalogů jeho raných výstav. Charakteristickým rysem jeho tvorby byla fantomatická postava, konstruktivní tvarová metafora a výrazově autonomní struktura.

Od roku 1942 člen Skupina RA, od roku 1945 člen SVU Mánes, od 1947 člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen Sdružení českých umělců grafiků Hollar a Společnosti K. Teiga. Od 1964 člen hnutí Phases. Autor souborů grafických listů, účastnil se na výstavách českého výtvarného umění doma i v zahraničí.

Josef Istler je zastoupen v Národní galerii v Praze, Tate Gallery Londýn, Centre G. Pompidou Paříž, British Museum Londýn, Stedelijk Museum Amsterodam, Museum Marseille, Museé de l’Art Moderne de la Ville de Paris v Paříži, v Museu Bochum, v Mnichově, Ženevě, Stockholmu a mnoha dalších významných galeriích a sbírkách po celém světě.