0
Váš košík

Josef Kábrt - grafika

Josef Kábrt (* 14. 10. 1920, Lomnice nad Popelkou + 7. 2. 1989, Praha)

Výtvarník a režisér animovaného filmu, kreslíř a grafik, malíř a ilustrátor. Absolvent UMPRUM u prof. Kysely a J. Bendy. Po studiu pracoval jako výtvarník kresleného filmu ve Zlínu a po r. 1945 v Praze u Jiřího Trnky ve studiu Bratři v triku. Jako asistent režie podílel na filmu Jeana Eiffela Stvoření světa. Jako scénárista, výtvarník a režisér podílel na vzniku vice než 30 animovaných filmů, z nichž některé dosáhly mezinárodního ohlasu a ocenění. Vytvořil také 26 dílů oblíbeného večerníčku O klukovi z plakátu.

Velké kreslířské nadání a bohatá invence se projevovaly v jeho kresbách a grafikách. Kábrtova tvorba zpracovává protiklady dobra a zla, lásky a zloby, krásy a ošklivosti. Vyznačuje se bohatou fantaskností blízkou surrealismu, zálibou v secesi a symbolismu, v alegorii.

V letech 1977 – 1989 bylo uspořádáno 30 samostatných výstav Josefa Kábrta a stejným počtem bylo jeho dílo prezentováno na společných výstavách doma a v zahraničí. Zájem o jeho dílo dokládají i velké posmrtné výstavy např. v Opavě, Lomnici nad Popelkou, Poděbradech, Blansku aj.

Zobrazuji všechny 3 výsledky